Gå till innehåll
Kvinnlig tränare ler mot sina basketspelare

"Enkel vardag för en aktiv familj"

Föreningen Hammarö Basket samlar stadigt allt fler medlemmar. En av många krafter som får det att hända är Karolina Hjelmqvist Mattsson. Sedan hon började engagera sig i klubben 2012 har antalet aktiva ökat från cirka 60 till 450 och idag bärs den blå matchdräkten av 20 lag. Både damlaget och herrlaget spelar i division 2.

Livet är enklare utan köer och stress

– Vi visste nästan ingenting om Hammarö när vi flyttade hit från Uppsala, men tyckte att det verkade bra att bo så nära Vänern och annat friluftsliv, säger hon. Det var ett jättebra beslut och vi trivs väldigt bra här i Värmland.

Sedan dess har familjen växt. Karolina och maken Daniel Mattsson har sex barn mellan sju och 20 år. Alla är väldigt aktiva.

– Livet är mycket enklare utan storstadsstress och köer. Jag uppskattar närheten till allt vi behöver i vardagen. Barnen kan cykla till sina skolor, träningar, kompisar och andra aktiviteter. Vi bor bra i utkanten av ett lugnt villaområde med utsikt över hästhagar och med båtplats på promenadavstånd. Det är lantligt men ändå nära.

Basket och friluftsliv

Karolina är gymnasielärare och undervisar i svenska och engelska på Nobelgymnasiet i Karlstad. Fritiden präglas av hennes stora intressen – basket och friluftsliv. Både hon och Daniel arbetar ideellt för Hammarö Basket och Friluftsfrämjandet, som också har en omfattande barn- och ungdomsverksamhet i kommunen.

– När jag var yngre spelade jag själv basket i Uppsala. När våra äldsta söner började med basket engagerade jag mig som tränare och blev även ungdomsansvarig i styrelsen.

Kvinnlig tränare signalerar med händerna under träningspass i inomhushall.

En av snabbast växande klubbarna

Hammarö Basket har sin huvudverksamhet i Hammarhallen B som invigdes 2019 och är fullt ut anpassad för basket (och handboll, innebandy och vollyboll). Här finns läktare för 100 supportrar.

– Idag är vi en av de snabbast växande klubbarna i Sverige, och sporten är ett bra komplement till hockey och innebandy som tidigare har varit dominerande här. Vi känner ett stort stöd från Hammarö kommun, känd för att vara föreningstät.

Imponeras av alla unga ledare

Numera arbetar Karolina även, vid sidan av sitt lärarjobb, med fortsatt utveckling av basketen i resten av Värmland. Det finns nystartade klubbar i Munkfors, Sunne, Arvika, Säffle och Karlstad.

– Jag har med mig många minnesvärda ögonblick från föreningen, till exempel från våra avslutningar eller när vi sitter på läktaren och hejar fram varandras lag på olika cuper. Jag imponeras också av alla våra unga ledare som tränar de yngre barnen och som får möjlighet att utveckla sina ledaregenskaper.

Kvinnlig tränare håller i basketboll utanför arena
Flickor spelar basket inomhus

Karolina Hjelmqvist Mattsson

Bor: I villa nära Hästviken i Hammarö kommun

Familj: Maken Daniel och sex barn

Jobbar som: Gymnasielärare på Nobelgymnasiet i Karlstad.

Fritiden: Engagerad tränare i Hammarö Basket, barn- och ungdomsledare i Friluftsfrämjandet, arbetar för basketsportens utveckling i Värmland.

Det bästa med Hammarö kommun: Bra skolor, möjligheter till en enklare vardag och aktiv fritid, nära till allt.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
23 januari 2025