Succé för Hammarö Hamnfestival - lockade cirka 4.000 besökare
Publicerad
På nationaldagen den 6 juni var det premiär för Hammarö Hamnfestival i Lillängshamnen på Hammarö. När arrangörerna summerar dagen så går det inte annat än att kalla det för en succé.
Klart över förväntan
- Jättekul! Det var publik ända från scen vid piren och långt bak bortanför fiskrökeriet. Helt klart över förväntan! Alla jag har pratat med har varit positiva till dagen, både medarrangörer, utställare och besökare. Vi ska så klart utvärdera mera men det känns som det kan bli en tradition, säger Annika Axelsson, besöks- och näringslivsansvarig på Hammarö kommun.
.jpg)
Annika Axelsson, besöks- och näringslivsansvarig i Hammarö kommun, tillsammans med karaktärerna Bamse och Lova.
Mix av uppträdanden
Under dagen så bjöds det på uppträdande med elever från Kulturskolan, Hammarö sjöräddningssällskap invigde din nya räddningsbåt, Bamse och Lova underhöll alla barn och lokalprofilerna Johan Östling och Björn Ling bjöd på musik och show från scen.
Förutom underhållningen så fanns cirka 40 utställare på plats, tre foodtrucks bjöd på olika smakupplevelser och det fanns även ett politikertorg där besökare kunde träffa de lokala politikerna.
- Jag tog tillfället i akt under mötet med Johan och Björn på scen och frågade publiken om de ville att vi gör det igen och det var ett rungande ja. Det kändes väldigt härligt, säger Annika när hon summerar dagen.
Tyck till om festivalen
Var du på plats under Hamnfestivalen? Vi vill gärna veta vad du tyckte.
Svara på våra frågor i vår enkät.
Stort tack till alla som kom!
Se ett filmklipp från dagen
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 10 juni 2026